Urologia to dziedzina medycyny koncentrująca się na zdrowiu układu moczowego.
Powszechnie urologa traktuje się jako męskiego odpowiednika lekarza ginekologa. Czy tak jest faktycznie? Owszem urolog zajmuje się układem rozrodczym mężczyzny, ale również jego centrum zainteresowania jest układ moczowy u obu płci.
Urolodzy pracują w różnych miejscach zarówno w szpitalach publicznych, prywatnych jak i w klinikach oraz centrach urologicznych. Urolodzy wykonują również zabiegi wymagające cięcia chirurgicznego, zajmują się schorzeniami układu moczowego np. diagnozują pacjenta i usuwają ogniska nowotworowe, usuwają przeszkody powstające w drogach układu moczowego. Układ moczowy odpowiedzialny jest za wytwarzanie, magazynowanie i wydalanie moczu z organizmu. Układ moczowy skład się z nerek, które są narządem miąższowym, parzystym, odpowiadają za filtracje krwi, z czego powstaje mocz; z moczowodów, którymi z nerek odprowadzany jest mocz do pęcherza moczowego, z cewki moczowej, narząd przez który mocz odprowadzany jest na zewnątrz organizmu; z nadnerczy, gruczoły które, jak sama nazwa wskazuje umieszczone są na górnym biegunie każdej z nerek, w których uwalniane są hormony.
Urolodzy zajmują się każdym elementem układu moczowego, ale również też częściami męskiego układu rozrodczego. Wspomniany wcześniej układ składa się z penisa (organ zajmujący się uwalnianiem moczu i transportem nasienia z organizmu podczas ejakulacji), prostaty (gruczoł pod pęcherzem moczowym, dodający płyn do nasienia w celu wyprodukowania spermy), jąder (dwa owalne narządy wewnątrz moszny, które zajmują się syntezowaniem hormonu testosteronu oraz produkcją plemników.
Niektórzy urologowie zajmują się ogólnymi schorzeniami układu moczowego, a inni specjalizują się w szczególnych typach urologii. Urolodzy pomagają pacjentom płci męskiej w takich schorzeniach jak, nowotwory pęcherza moczowego, nerek, penisa, jąder, gruczołów nadnerczy i prostaty; pomagają w przeroście gruczołu krokowego; w zaburzeniach erekcji lub problemach z erekcją; bezpłodność, choroby nerek, kamienie nerkowe, infekcje dróg moczowych, żylaki w mosznie. Natomiast kobietom urolodzy służą pomocą w takich schorzeniach jak: wypadanie pęcherza moczowego; rak pęcherza moczowego, nerek i nadnerczy; śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, kamienie nerkowe, problemy z nietrzymanie moczu. U dzieci natomiast urologowie leczą moczenie nocne łóżka, zaburzenia struktury układu moczowego, niezstąpione jądra.
Urolog Warszawa diagnostykę rozpoczyna przez wykonanie jednego lub więcej badań, aby dowiedzieć się, w jakim stanie znajduje się Twój układ moczowy. Pewnie zastanawiasz się jakie badania możesz wykonać z polecenia urologa. Są to wszystkie badania z zakresu technik obrazowania czyli tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI),badanie ultrasonograficzne (USG), dające możliwość lekarzowi zobaczenia wnętrze dróg moczowych. Urolodzy często wykonują cystografię, jest to badanie radiologiczne pęcherza moczowego wypełnionego środkiem cieniującym zwanym inaczej kontrastem. Cystografię zstępującą wykonuje się na zakończenie urografii, a wstępującą (cystouretrografia mikcyjna) po wypełnieniu pęcherza środkiem cieniującym przez cewnik.
Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest podejrzenie obecności guza, uraz pęcherza, zmniejszenie jego pojemności (skutek przebytej gruźlicy, stany neurogenne), zaleganie moczu (np. w raku stercza (prostaty), gruczolaku, stwardnienia szyi pęcherza). Na podstawie cystografii można obliczyć wielkość zalegania moczu w pęcherzu. Twój urolog może wykonać cystoskopię. Wymaga to użycia urządzenia zwanego cystoskopem, aby zobaczyć wnętrze cewki moczowej i pęcherza.