Badanie dopplerowskie pilnie potrzebne – gdzie je się wykonuje i w jakim celu?
Zostałeś skierowany na usg doppler warszawa, lecz kompletnie nie wiesz, co Cię czeka na tym badaniu? A może po prostu jesteś ciekaw, co to za rodzaj badania i po co się je wykonuje? Zapraszamy do krótkiej lektury!
Badanie dopplerowskie – po co się wykonuje?
Badanie dopplerowskie stosowane jest w chirurgii naczyniowej. Jego zadaniem jest pomóc w diagnostyce dolegliwości i schorzeń związanych z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Wskazań do jego wykonania może być całkiem sporo. Przede wszystkim kierowane są do niego osoby skarżące się na uczucie ciężkości stóp, na skurcze i mrowienie nóg, czy puchnięcie stóp. Niepokojącymi objawami są także pajączki, żylaki oraz drętwienie kończyn, ale to nie wszystko, ponieważ nie wolno lekceważyć też brązowych lub sinych przebarwień na skórze, ponieważ mogą świadczyć o zapaleniu lub pękaniu żylaków. Nawet ból za mostkiem, kaszel lub powtarzające się duszności mogą wskazywać na schorzenia naczyniowe, dlatego nie mogą być bagatelizowane. Szczerze mówiąc, to jeszcze długo moglibyśmy tak wymieniać, po co wykonuje się badanie dopplerowskie. Z pewnością nikt nie zleca go dla zabawy, lecz po to, by wykryć na czas wszelkie nieprawidłowości i zacząć jak najszybciej leczenie. Oczywiście nie każde badanie musi świadczyć o poważnym schorzeniu, równie dobrze dzięki niemu możemy dowiedzieć się, że nic na nie dolega, a niepokojące symptomy były oznaką organizmu, że potrzebuje odpoczynku.
Badanie dopplerowskie – gdzie się je wykonuje?
Badanie dopplerowskie wykonuje się z wykorzystaniem aparatu ultradźwiękowego. Znaleźć można z pewnością w wielu publicznych przychodniach lub szpitalach. Warto mieć świadomość, że tego typu badania nie są wykonywane od ręki i tak naprawdę nie chodzi o to, że pacjent musi się odpowiednio do niego przygotować. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga też specjalnej diety, czy głodówki. Jedynie w przypadku aorty brzusznej lub tętnic biodrowych wymaga się, aby pacjent nic nie jadł na 3-4 godziny przed badaniem. O co więc chodzi? O bardzo długie kolejki. Lista oczekujących na badanie jest tak długa, że na swoją kolej trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Niestety taka jest rzeczywistość w polskiej służbie zdrowia i nawet fakt, że płacimy składki, nic nie daje. Co w takim razie możemy zrobić? Pomyśleć o alternatywnych rozwiązań. W końcu przychodnia, czy szpital to tylko jedno z dostępnych miejsc, w którym można wykonać specjalistyczne badania. Do swoich usług mamy też wiele prywatnych placówek, które po bardzo przystępnych cenach są w stanie zapewnić nam możliwość wykonania badania od ręki. W prywatnych gabinetach czas oczekiwania na badanie liczony jest w dniach, a nie w miesiącach i z pewnością nie przekroczy 7 dni. Dlatego, jeśli zależy nam na zdrowiu i chcemy, jak najszybciej uporać się z dolegliwościami lub schorzeniami, to czas będzie grał dużą rolę. W takich przypadkach jedynym słusznym rozwiązaniem może okazać się wizyta w prywatnym gabinecie.