USG jąder
Metoda ultrasonograficzna – USG to bardzo dobry i skuteczny sposób wykorzystywany w medycynie na przeprowadzenie wstępnych oględzin narządów. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować chorobę u pacjenta.
USG jąder to badanie przedstawiające w jakim stanie obecnie znajdują się jądra, moszna oraz najądrza. USG jąder pozwala wykryć dolegliwości pacjenta. USG (badanie ultrasonografem) stanowi podstawową metodę diagnostyczną. Ultrasonografia jąder to również świetne narzędzie profilaktyczne, również w tak trudnym i delikatnym temacie, jakimi są sfery intymne pacjenta. Ultrasonografia (USG) jąder – coraz popularniejsze badanie u panów, które wciąż jednak sprawia dużo kontrowersji.
Czym jest ultrasonografia jąder?
USG jąder to test diagnostyczny, dzięki któremu uzyskuje się obraz jąder i sąsiadujących tkanek
w mosznie. Ultradźwięki są również nazywane sonografią lub ultrasonografią. Twój lekarz mówiąc o ultrasonografii jąder może używać takich określeń jak sonogram, czyli obraz utworzony przez odbite fale dźwiękowe w diagnostycznym badaniu ultrasonograficznym. Lekarze czasem używają też określenia USG moszny.
Jakie struktury bada USG?
Pierwszorzędowymi cechami męskimi są narządy rozrodcze męskie, w których główną rolę odgrywają jądra. Jądra są parzyste, znajdują się w mosznie, która jest strukturą określaną jako mięsisty worek zbudowany z tkanek, położony jest tuż pod penisem. Twoje jądra odpowiedzialne są za wytwarzanie powszechnie znanego hormonu, testosteronu oraz spermy. Stanowią również swego rodzaju magazyn dla plemników, oraz produkują plemniki. W trosce o zdrowie swojego narządu rozrodczego warto wykonywać badania diagnostyczne, aby ustrzec się przed zbyt późnym wykryciem zachodzących nieprawidłowości w Twoim organizmie. Wykonywanie badania USG jest główną metodą diagnostyki tego narządu
USG to bezpieczna, bezbolesna i nieinwazyjna procedura. Procedura, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości w celu tworzenia obrazów narządów wewnątrz ciała. USG wykorzystuje sondę lub przetwornik. To urządzenie przenośne zamienia energię z jednej formy na drugą. Badanie wykonuje się przesuwając sondę po badanych częściach ciała. Przetwornik emituje fale dźwiękowe, podczas poruszania głowicy USG po ciele. Przetwornik odbiera fale dźwiękowe, odbijając się od narządów w serii ech. Komputer przetwarza echa na obrazy na monitorze wideo. Normalna i nienormalna ( patologicznie zmieniona) tkanka przekazuje różne rodzaje ech. Diagnosta potrafi zinterpretować echa, aby odróżnić łagodny stan, taki jak gromadzenie się płynu wokół jądra od stałej masy, która może być nowotworem złośliwym.
Wskazania do diagnostyki USG
Każde zmiany morfologiczne jąder np. powiększenie, zmniejszenie czy wystąpienie opuchlizny powinny zaniepokoić pacjenta. Odczuwanie jakiegokolwiek bólu, dyskomfortu czy zaobserwowanie zaczerwienienia lub zasinienia bezwzględnie wskazują na konieczność wykonania diagnostyki ultrasonograficznej miejsc objętych zmianą. Innymi przyczynami jest obecność stanu zapalnego jądra i najądrzy, wytworzenia się krwiaka, ropnia oraz uraz jądra. Metoda USG jądra wykorzystywana jest również przy poszerzonej diagnostyce jądra jaką jest biopsja jądra, w przypadku stwierdzenia wystąpienia niepłodności lub nowotworu u mężczyzny.