Zdjęcia rentgenowskie, czyli RTG mają bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Są one używane również w stomatologii, gdzie pomagają w prowadzeniu diagnostyki i kontroli leczenia. Na czym dokładnie polega RTG zębów? Kiedy jest ono najczęściej prowadzone?
Czym jest RTG zębów?
Pod pojęciem jak RTG zębów znajduje się rodzaj procedury diagnostycznej, która polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego zęba lub też zębów wraz z otaczającymi ich tkankami.
Do przeprowadzenia leczenia RTG stosowane są obecnie nowoczesne urządzenia rentgenowskie, które wykonują prześwietlenia z bardzo niską emisją promieniowania, dlatego też nie są one niebezpieczne. To powoduje, że można prowadzić je także częściej, na przykład w celu kontroli postępów leczenia.
W jakich dziedzinach stomatologii stosuje się RTG?
Prześwietlenia wykorzystywane są w różnych obszarach stomatologii, między innymi w:
- Stomatologii zachowawczej,
- Endodoncji,
- Ortodoncji,
- Implantologii,
- Protetyce.
Kiedy wykonuje się prześwietlenia zębów?
Diagnostyka zębów na bazie ich prześwietleń jest stosowana wtedy, gdy stomatolog chciałby uzyskać dokładny obraz zębów nie tylko z zewnątrz, lecz też od środka. Promienie rentgenowskie pokazują, jak przekrojowo wyglądają tkanki, co ułatwia prowadzenie leczenia w różnych obszarach stomatologii.
Za pomocą RTG zębów można między innymi określić, czy mają one próchnicę, czy zostały prawidłowo wypełnione, w jakich położeniach najmują się zęby, które jeszcze nie wyrosły w jamie ustnej.
Główne wskazania do wykonania RTG stomatologicznego:
- Diagnostyka próchnicy zębów,
- Leczenie kanałowe – RTG prowadzone jest przed leczeniem i po wypełnieniu kanałów, aby ocenić, czy są one szczelne,
- Określenie pozycji ósemek przed ich usunięciem,
- Ekstrakcja zębów o skomplikowanej budowę,
- Stany zapalne zębów,
- Ropnie,
- Leczenie ortodontyczne – wykonuje się pełne zdjęcia z przodu oraz z profilu,
- Leczenie implantologiczne – ocena stanu kości, osadzenia implantu, postępów leczenia.
- Leczenie protetyczne – w celu oceny stanu jamy ustnej, a także dopasowania protez zębowych.
- Zmiany nowotworowe.
Gdzie można wykonać rentgen zębów?
Diagnostyka na bazie RTG zębów jest dostępna w wybranych gabinetach oraz klinikach stomatologicznych – wtedy można przeprowadzić ją na miejscu, bez konieczności udawania się do innego punktu.
Ponadto do dyspozycji są osobne punkty jak pracownia RTG w Krakowie oraz w innych miastach w Polsce. Aby skorzystać z diagnostyki, konieczne jest wtedy przekazanie zlecenia na wykonanie zdjęcia od stomatologa, ortodonty.
Rodzaje badań RTG zębów
W stomatologii stosuje się różne rodzaje badań RTG zębów, które różnią się pomiędzy sobą sposobem ich wykonania, co powoduje, że pokazują one również inne ujęcia jamy ustnej.
Wśród dostępnych badań RTG zębów znajdują się poniższe:
- RTG punktowe,
- Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe,
- Pantomografia, zdjęcie ortopantomograficzne,
- Cefalografia (cefalometria), zdjęcie cefalometryczne,
- Tomografia komputerowa.
W celu sprawdzenia pojedynczych zębów i ich okolicy wykonuje się punktowe prześwietlenia zębów. Są one używane między innymi w przypadku leczenia próchnicy, leczenia kanałowego.
Z kolei zdjęcie ortopantomograficzne, czyli pantomograficzne, a także zdjęcie cefalometryczne są prowadzone głównie w przypadku leczenia ortodontycznego, czyli przed założeniem aparatu ortodontycznego.
Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe używane jest w celu oceny położenia łuków zębowych względem siebie. Jest ono jednak stosowane dość rzadko.
Z kolei tomografia pozwala na uzyskanie zdjęć 3D, czyli pozwala ona w najbardziej precyzyjny sposób zaprezentować wnętrze jamy ustnej, czyli zęby i otaczające je tkanki. Jest ona także najbardziej precyzyjna i ma szerokie zastosowanie, między innymi w implantologii.