Rehabilitacja Warszawa
Rehabilitacja to część procesu terapeutycznego. Rehabilitację podejmują pacjenci z różnymi schorzeniami, najczęściej są to osoby po zawale serca lub udarze mózgu. Rehabilitacją leczniczą określa się proces przywracający pacjentowi pełną lub maksymalnie możliwą w danym okresie czasu sprawność fizyczną. Najczęściej nad rehabilitacją pacjenta czuwa grupa specjalistów, którą tworzą: fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, logopedzi, psycholodzy, pielęgniarki oraz muzykoterapeuci.
Rehabilitacja w wodzie
Co ciekawe świetną rehabilitacja warszawa dla chorego jest pływanie. Bynajmniej nie sportowe – to sport wyczynowy, który może spowodować kolejny uraz lub wadę postawy. Mowa tutaj o pływaniu rekreacyjnym oraz aqua aerobic, które budują sylwetkę oraz relaksują, przy okazji odciążając stawy i wzmacniając serce. Pływać można bez względu na wiek czy kondycję. To bardzo przyjemna, bezpieczna i prosta forma rehabilitacji. Mamy tutaj ćwiczenia siłowe i trening tlenowy, przy zdecydowanie mniejszym odczuwalnym zmęczeniu niż na przykład podczas biegania. Pływanie rekreacyjne zaleca się przede wszystkim osobom, które mają problemy z kręgosłupek.
Rekreacyjne pływanie w ramach rehabilitacji pomaga w leczeniu schorzeń ortopedycznych, neurologicznych, kardiologicznych czy metabolicznych. Korzyści są jednak tylko wtedy, jeśli pływamy przynajmniej trzy razy w tygodniu po pół godziny. Pływając możemy wykonać mnóstwo ćwiczeń i robi się je przyjemniej i łatwiej niż na powietrzu. Ponadto w porównaniu do
ćwiczeń na powietrzu, w wodzie nic sobie nie zrobimy – nie upadniemy, nie uderzymy się. Możemy jedynie poprawić koordynację i równowagę. Kiedy pływamy mięśnie uwalniają się od nagromadzonych napięć, krążki międzykręgowe odsuwają się od siebie dając pływającemu ulgę w bólu. Dzięki pływaniu aktywizujemy mięśnie obręczy barkowej, pleców, brzucha czy nóg. Pływanie leczy również osteoporozę – ściskanie kości przez mięśnie zwiększa ich gęstość. Praca mięśni reguluje poziom cukru we krwi. Zwiększone tętno, przyśpieszony oddech pobudzają układ krążenia poprawiając wydolność serca i układu krążenia. Do tętnic pompuje się więcej krwi. Spada ryzyko choroby niedokrwiennej serca czy żylaków.
Rehabilitacja pooperacyjna
Po operacjach jak artroskopie, wszczepienia endoprotez, zabiegów kręgosłupa czy stawu kolanowego, biodrowego lub barkowego zaleca się rehabilitację pooperacyjną. Taki proces zaczyna się zaraz po operacji. Ma przywrócić on pacjenta do stuprocentowej sprawności. Pierwsza faza rehabilitacji jest jeszcze przed operacją. Przygotowuje ona pacjenta do fizjoterapii pooperacyjnej. Zaraz po operacji najważniejsze jest zmniejszenie bólu i wprowadzenie terapii manualnej. Następnie jest faza środkowa, w której postępuje się zgodnie z protokołami fizjoterapii. Pacjent jest prowadzony zgodnie z operacją, jaką odbył. W końcowej fazie uzyskuje się pożądane efekty i sprawność pacjenta.
Zakres rehabilitacji pooperacyjnej:
-
fizykoterapia;
-
kompleksowa i wczesna terapia manualna;
-
zestawy ćwiczeń;
-
pełna diagnostyka funkcjonalna;
-
trening funkcjonalny.