Osocze bogatopłytkowe – co to jest?
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są dość znane przede wszystkim w medycynie estetycznej. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym w Warszawie są dosyć popularne, przede wszystkim w dobrych gabinetach zajmujących się naszym wyglądem. Jednak od niedawna, osocze bogatopłytkowe znalazło też swoje zastosowanie w ortopedii. Okazuje się, że takie osocze świetnie też wpływa na urazy ortopedyczne i powoduje szybszą regeneracje i to w sposób nieinwazyjny. Wielu sportowców korzysta już z takiej metody, a prócz Warszawy, osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest już nawet w mniejszych miejscowościach. Co warto wiedzieć na temat tego zabiegu?
Dlaczego osocze bogatopłytkowe tak dobrze działa?
Osocze bogatopłytkowe Warszawa jest jednym ze składników, w trakcie naturalnej regeneracji organizmu po urazach. Dlatego też tak świetnie działa w trakcie gojenia czy regeneracji. Co ciekawe, zabieg osoczem bogatopłytkowym stosuje się zarówno jako oddzielną terapię, ale też wspomagająco w przypadkach, gdzie po operacjach, czy złamaniach potrzebujemy szybszej, wzmożonej regeneracji.
Sam zabieg ma prawie wyłącznie pozytywne opinie. Zabieg jest mało inwazyjny i właściwie bezbolesny. Dodatkowo ma bardzo dużą skuteczność i nie wywołuje żadnych powikłań powiązanych z reakcjami alergicznymi. Poza tym, po takim zabiegu okres rekonwalescencji nie jest zbyt długi.
Wskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym
Wskazań do zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego jest naprawdę dużo, stąd też jego stale rosnąca popularność. Przede wszystkim zabieg sprawdzi się w wszelkiego rodzaju kontuzjach i uszkodzeniach więzadeł, ścięgien i mięśni, oraz w schorzeniach i kontuzjach stawów. W tych przypadkach, chorzy mogą liczyć na uniknięcie skomplikowanych operacji. Bardzo dobrze zabieg sprawdza się także w 'zawodowych’ urazach, takich jak łokieć tenisisty, kolano skoczka, czy biegacza. Terapia bardzo dobrze sprawdza się także jako leczenie wspomagające, przede wszystkim po zabiegach związanych z rekonstrukcją ścięgien i więzadeł. Dzięki ostrzykiwaniu z osocza bogatopłytkowego, rekonwalescencja po operacji może być znacznie krótsza.
Jak wygląda sam zabieg?
Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wcale nie jest skomplikowana, czy bolesna. Jednak przed samym poddaniem się terapii, należy udać się na wizytę, dzięki której dowiemy się, czy taki zabieg będzie u nas w ogóle skuteczny i jest sens poddawania się takiej terapii.
Proces przygotowania przed zabiegiem powinien zacząć się już na 2-3 tygodnie wcześniej. Przed zabiegiem nie powinniśmy stosować leków przeciwzapalnych, zamiennie do nich możemy zastosować tramadol i paracetamol. Przed samym zabiegiem musimy też pić dużo płynów, a także nie zażywać leków, które działają przeciwzakrzepowo. Samo osocze bogatopłytkowe jest pozyskiwane przez pobraniem nam krwi żylnej, która następnie jest przetwarzana specjalnym zabiegiem.
Sam zabieg polega na wstrzykiwaniu osocza w miejsce, które wymaga szybszej regeneracji. Czasem ostrzykiwanie jest wykonywane pod kontrolą usg kolana, jednak nie każdy przypadek tego wymaga. Po samym zabiegu zakładany jest jałowy opatrunek a miejsce, które zostało poddane zabiegowi, powinno być przez kilka dni unieruchomione.