Współczesny świat zmienia się w bardzo szybkim tempie. Również sektor ochrony zdrowia musiał się do tego dostosować, by zaspokoić potrzeby pacjentów. Duży wpływ na te zmiany miała pandemia, która zamknęła nas w domach na wiele miesięcy. Dziś bez przeszkód można korzystać z konsultacji online, a także uzyskać zwolnienie lekarskie i receptę online.
Czym jest e-recepta online?
E-recepta weszła w obieg z początkiem 2020 roku. Lekarze zyskali nową możliwość wystawiania recept – zamiast tradycyjnych druczków mogli zacząć je wystawiać w formie elektronicznej. Jednocześnie recepta zawierała te same elementy, co jej tradycyjna poprzedniczka (imię i nazwisko pacjenta, numer PWZ lekarza, data wystawienia, kod dostępu). Okazało się to dużym ułatwieniem dla wszystkich zainteresowanych – zarówno pacjentów, jak i lekarzy oraz farmaceutów (wyeliminowane zostały problemy z odczytaniem nazwy leku itp.).
Jak zrealizować receptę online?
Aby zrealizować receptę online wystarczy podać farmaceucie swój PESEL oraz unikalny 4-cyfrowy kod, otrzymany od lekarza. Zrealizowanie recepty online jest możliwe w dowolnej aptece na terenie całego kraju (oraz w niektórych krajach europejskich). Nie ma żadnego znaczenia, że recepta online została wystawiona przez Internet. Cena recepty online to 59 złotych lub bezpłatnie na NFZ.
Kto może otrzymać receptę online?
W zasadzie każdy, kto zgłosi takie zapotrzebowanie. Recepta online to wygodne rozwiązanie, ponieważ możemy uzyskać dokument przez Internet – bardzo szybko i bez wychodzenia z domu. To świetny sposób na uzyskanie recepty na swoje leki, kiedy nie mamy możliwości lub czasu, by udać się do stacjonarnego gabinetu.
Otrzymanie recepty online poprzedzone jest wypełnieniem formularza, dotyczącego stanu zdrowia, przyjmowanych leków czy objawów. W razie wątpliwości można również skorzystać z opcji konsultacji medycznej, by omówić z lekarzem stan swojego zdrowia. Dostępne są różne możliwości kontaktu z lekarzem (internistą czy też specjalistą): czat, rozmowa telefoniczna lub wideokonferencja.
Czy lekarz może odmówić wystawienia e-recepty online?
Z reguły lekarz nie odmawia wystawienia e-recepty online. Do oceny zasadności wystawienia recepty wystarczy krótka konsultacja medyczna i zapoznanie się z wypełnionym przez pacjenta formularzem. Niemniej istnieją leki, które należy przepisywać bardzo ostrożnie. Należą do nich uzależniające benzodiazepiny czy silne przeciwbólowe środki narkotyczne.
Internetowe Konto Pacjenta a recepta online
Jeśli posiadasz Internetowe Konto Pacjenta, to masz w jednym miejscu całą dokumentację medyczną (w tym skierowania, zwolnienia lekarskie czy właśnie recepty). To bardzo wygodne rozwiązanie i warto o tym pomyśleć – szczególnie, jeżeli regularnie korzystamy z konsultacji lekarskich. E-recepta wystawiona online również widnieje na Internetowym Koncie Pacjenta.