Zarówno kolor moczu, jak i jego zapach, są znaczącymi dowodami, jeśli chodzi o stan naszego zdrowia i organizmu. Intensywny zapach moczu może, ale nie musi, świadczyć o procesach chorobowych toczących się w naszym organizmie.
Mocz jako płyn wytwarzany w nerkach i wydalany z organizmu zawiera produkty przemiany materii. I właśnie dlatego jego skład – badany podczas analizy moczu – wiele mówi o prawidłowości procesów metabolicznych w naszym organizmie. Jednak pierwszymi znakami, które możemy zaobserwować na co dzień, jeśli chodzi o mocz, jest jego kolor i zapach. W dalszej części artykułu trochę więcej o tym, jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego zapachu moczu.
Zapach moczu – co ma na niego wpływ
W tak zwanych normalnych warunkach zdrowego człowieka mocz – jego zapach – jest prawie niewyczuwalny. Do głównych przyczyn, które mogą zmienić zapach moczu, należą między innymi spożywane produkty. To na przykład: kawa, miód, suszone owoce, alkohol, szparagi, czosnek czy cebula. Jeśli to jest przyczyną, to zapach moczu powróci do normy, gdy wyeliminujemy z diety dane produkty. Zapach moczu może też świadczyć o stanie nawodnienia organizmu–- ten powód zmiany zapachu moczu również łatwo jest zniwelować. Wystarczy więcej pić, by usunąć ostry zapach moczu spowodowany dużą zawartością w nim amoniaku. Zapach amoniaku jest bardzo charakterystyczny, dlatego, po jego wyczuciu należy nawodnić organizmu. Zapach moczu może się też zmienić pod wpływem przyjmowanych leków. Powodem dziwnego zapachu moczu mogą być na przykład antybiotyki. Zapach moczu może się też zmienić w wyniku ciąży. To wszystko są przemijające okoliczności, podczas których może wystąpić dziwny zapach moczu. Groźniejsze powody tego, że występuje brzydki zapach moczu to choroby, m.in.:
- cukrzyca,
- kamienie nerkowe,
- zakażenie układu moczowego,
- choroby wątroby.
Nieprzyjemny zapach moczu – rodzaje
Jak już wcześniej wspomniano, świeży mocz nie ma dziwnego zapachu. Natomiast zmiana zapachu moczu może przebiegać w różnych kierunkach. I tak, może występować słodki zapach moczu, rybi zapach moczu czy mysi zapach moczu. Zadziwić też może mocz pachnący słodko jak syrop klonowy. Zdarza się, że pojawia się też zapach moczu przypominający aceton. Każdą zmianę zapachu moczu warto przeanalizować i dokładniej zgłębić ortomedico.pl/dziwny-zapach-moczu-co-oznacza/.
Gdy podczas oddawania moczu poczujemy dziwny zapach i mamy podejrzenia, że nie jest on spowodowany dietą, odwodnieniem czy lekami należy się udać do lekarza, by ten zlecił badanie moczu i inne badania.