Lek Clomid stosuje się między innymi w leczeniu niepłodności u kobiet, które zmagają się z problemami z owulacją. Ma on za zadanie zwiększyć szanse zajścia w ciążę oraz pobudzić regularną owulację.

 

Clomid to nazwa handlowa cytrynianu clomifenu. Nie jest to steryb anaboliczny, ale często jest przepisywany kobietom zmagającym się z bezpłodnością. Oprócz tego, bardzo znany jest jako środek w dopingu. W tym wypadku jednak znacznie lepsze efekty przynosi w przypadku mężczyzn, aniżeli kobiet.

 

Czym jest lek Clomid?

 

Lek Clomid ma przede wszystkim pobudzić owulację. Zawiera on w swoim składzie substancję czynną klomiten, który stymuluje uwalnianie hormonu folikulotropowego (FSH), a także hormonu luteinizującego (lutropina, LH). Zwiększają one szansę rozwoju komórki jajowej, a także owulacji.  Clomid stosowany jest w głównej mierze w leczeniu niepłodności u kobiet, które zmagają się z problemem z owulacją oraz zajściem w ciążę. Ma on za zadanie pobudzić regularną owulację oraz zwiększyć szansę na potomstwo.

 

Clomid jest nazwą handlową cytrynianu klomifenu, to jest Clomiphane Citrate. Wspomniany związek pozyskuje się w warunkach laboratoryjnych. Lek jest przeznaczone przede wszystkim dla kobiet, jednakże środek ten wywołuje dodatkowe efekty, między innymi u mężczyzn. Opierając się na badaniach, Clomid w znaczący sposób wpływa na zwiększenie oraz podtrzymanie produkcji dużej ilosci testosteronu. Należy jednak pamiętać, że po zakończeniu przyjmowania leku przez mężczyzn, może dojść do zaprzestania produkcji własnego testosteronu. Oprócz tego, często pojawiają się efekty uboczne, takie jak między innymi zanik masy mięśniowej, którą uzyskano w trakcie przyjmowania środka oraz ginekomastia.

 

Jak działa Clomid?

 

Clomid motywuje niektóre ośrodki mózgu do produkcji hormonów gonadotropowych, takich jak folikulotropina (FSH) i hormon luteinizujący (LH). Ostatni z nich określa się także jako Hormon Pobudzający Komórki Śródmiąższowe. Folikulotropina pobudza jądra do syntezy testosteronu. Hormon luteinizujący z kolei powoduje wydzielanie wspomnianego związku w organizmie. Clomid – najprościej mówiąc – przyczynia się do wzrostu produkcji oraz wydzielania testosteronu, a w efekcie – jego poziomu we krwi. 

 

Cytrynian Clomifenu, to jest Clomid opiera się na blokowaniu działania w organizmie estrogenów. Ze względu na budowę chemiczną, lek ten jest estrogenem syntetycznym. Stymuluje uwalnianie hormonów zarówno folikulotropowych, jak i luteinizujących. Zapobiega ponadto wzrostowi kortyzolu w organizmie, który negatywnie wpływa na syntezę białek mających wpływ na budowę mięśni szkieletowych.

 

Jak przyjmować Clomid?

 

Clomid jest w głównej mierze zalecany kulturystom, którzy skończyli cykl składający się z silnych androgenicznie sterydów. Nie jest to jednak konieczne w przypadku przyjmowania wcześniej środków słabych o działaniu dopingującym. Jeśli jednak zainteresowani przyjmowali sterydy, które prowadziły do bardzo dużych zmian w gospodarce hormonalnej, wówczas przyjmowanie Clomidu jest konieczne. Oprócz tego, środek ten jest przepisywany także kobietom chcącym zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę oraz zmagające się z problemami z owulacją oraz hormonami żeńskimi. Przyjmowanie i cykl przyjmowania jest zależny od zaleceń lekarza lub celu, w jakim stosuje się ten środek.

 

Przede wszystkim dawkowanie Clomidu należy dostosować do indywidualnych potrzeb oraz do przyjmowanych sterydów. Niektóre związki sterydowe posiadają różnorodne okresy półtrwania, dlatego też ich metabolizowanie odbywa się z odmiennymi częstotliwościami oraz w różnych tempach. W związku z tym, Clomid należy przyjmować w odpowiednim czasie. Jeśli dostanie przyjęty zbyt wcześnie, poziom androgenów we krwi będzie znacząco zbyt wysoki i nie wywoła żadnych efektów. Przyjęcie leku zbyt późno przyczyni się do utraty przyrostu.

 

Należy mieć na uwadze, że okres półtrwania Clomidu wynosi około pięciu dni. Najlepiej przyjmować dawkę o stężeniu od pięćdziesięciu do stu miligramów oraz około czterech do sześciu tygodni w krótkich cyklach, bądź w dawce dwustu pięćdziesięciu miligramów w pierwszym dniu, stu miligramów przez kolejne trzy dni, a następnie pięćdziesięciu miligramów do końca kuracji w cyklu długim. Zaleca się przyjmowanie Clomidu w stosunku 5:2:1. Pozwoli to utrzymać odpowiedni stan stacjonarny w krwiobiegu oraz normalizować wydzielanie własnych hormonów. Podane dawki są w pełni bezpieczne. Oprócz tego, warto nadmienić, że tabletki o stężeniu pięćdziesięciu miligramów znacząco ułatwiają dawkowanie, nie trzeba ich kruszyć ani dzielić. Ich połykanie jest bardzo proste. Należy jednocześnie wspomnieć o tym, iż odblokowanie należy rozpocząć na samym początku od HCG, a później przyjmować Clomid. Pozwoli to zwiększyć efektywność leku. Rzeczony HCG wpływa na przywrócenie poprawnej reakcji jąder na endrogenne LH. Nie wolno go jednak stosować dłużej, niż dwa lub trzy tygodnie. Dłuższe jego przyjmowanie negatywnie wpływa na estrogeny i testosteron oraz funkcjonowanie podwzgórza. Warto podkreślić, że stosowanie obu środków nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli są one stosowane z innymi lekami, takimi jak na przykład Sustanon. Przed rozpoczęciem kuracji warto więc dokładnie sprawdzić skład przyjmowanych preparatów oraz prześledzić możliwe interakcje, w jaki mogą wchodzić. 

 

Aby zapobiec zatrzymaniu produkcji testosteronu, warto przyjmować Clomid oraz HCG w trakcie cyklu sterydami anabolicznymi. Nie zawsze jednak takie działanie przynosi widoczne efekty. Należy podkreślić, że każdy organizm w tym wypadku reaguje inaczej. Clomid umożliwia redukcję zbyt dużego poziomu estrogenów oraz eliminację skutków ubocznych z tym związanych. W takich sytuacjach bardzo często stosuje się jednocześnie Nolvadex, który posiada silniejsze właściwości blokujące. Zarówno Clomid, jak i wspomniany Nolvadex są preparatami, które zaliczają się do selektywnych modulatorów receptorów estrogenowych. Można je więc stosować zamiennie. Jednocześnie stosowanie ich nie zawsze przynosi efekty i nie jest w pełni skuteczne, w związku z czym często stosuje się jeszcze dodatkowo Proviron, który jest pochodną DHT. Środek ten ma wpływ na obniżenie aktywności aromatyzacji oraz – co ważne – poprawia stosunek androgenów do estrogenów. Proviron można zastąpić także innymi środkami, to jest między innymi:

 • Femara;
 • Aromasin;
 • Arimidex.

Wspomniane środki wykazują wyższą skuteczność, ale jednocześnie charakteryzują się wyższą ceną. 

 

Zastosowanie leku Clomid

 

Lek Clomid mogą przyjmować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kobiety powinny stosować go przede wszystkim przed zawodami, w celu utraty nadprogramowej tkanki tłuszczowej oraz ograniczenia wpływu hormonów estrogenowych na organizm. Oprócz tego, kobiety z chęcią sięgają po ten środek, bay uwidocznić własną muskulaturę. Mężczyźni przyjmują Clomid w trakcie PCT, to jest Post Cycle Therapy. Lek przywraca u nich prawidłowy poziom testosteronu, co sprawia, że dochodzi do obniżenia sprawności, siły oraz formy oraz poprawienia wyglądu mięśni.

 

Ponadto, lek Clomid jest stosowany przez kobiety w przypadku problemów z owulacją oraz zajściem w ciążę. Pobudza on jajniki oraz przywraca prawidłową pracę. Oprócz tego, jego przyjmowanie zwiększa szanse na potomstwo. 

 

Zalety przyjmowania Clomidu

 

Clomid posiada wiele zalet, dlatego też jest tak chętnie wybierany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Po pierwsze, związek ten chroni białko przed zbyt dużą ilością kortyzolu oraz zabezpiecza w ten sposób mięśnie przed utratą siły i masy. Ponadto, lek redukuje efekty nadmiernych ilości estrogenów w trakcie kuracji sterydami. Clomid przywraca równowagę – w przypadku mężczyzn – w produkcji testosteronu endogennego oraz wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. U kobiet, lek ogranicza wpływ estrogenów na organizm przed zawodami, w związku z czym pozwala na utratę zbędnej tkanki tłuszczowej oraz uwidacznia mięśnie. 

 

Clomid ma także wiele innych korzyści. Wśród nich warto wspomnieć na przykład o normalizacji produkcji testosteronu własnego oraz przyblokowaniu receptorów estrogenowych znajdujących się w sutkach.

 

Skutki uboczne przyjmowania Clomidu

 

Warto wspomnieć, że lek Clomid jest stosunkowo bezpiecznym preparatem. W zdecydowanej ilości przypadków skutki uboczne nie występują, bądź też nie są zbyt uciążliwe. Jeśli jednak wystąpią, wówczas należy natychmiast zaprzestać stosowania leku. W szczególności negatywny wpływ na organizm objawia się u kobiet. Wśród nich najczęściej wymienia się między innymi zmiany na tle psychicznym, zmiany skórne, zaburzenia snu. Oprócz tego, negatywne skutki to:

 • Fotofobię;
 • Nadmierne zmęczenie;
 • Wymioty, nudności;
 • Zawroty głowy;
 • Bóle głowy;
 • Tkliwość piersi;
 • Uderzenia gorąca;
 • Zwiększony ból owulacyjny;
 • Powiększenie jajników;
 • Napadowe zaczerwienienie twarzy;
 • Nieprawidłowe krwawienie z macicy;
 • Naczynioruchowe uderzenia gorąca które ustępują w większości przypadków po zakończeniu kuracji;
 • Zaburzenia widzenia (takie jak między innymi mroczki, plamki, niewyraźne widzenie oraz migotanie). Jednocześnie należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach zaburzenia te są nieodwracalne. W szczególności mowa o sytuacjach przedłużonego leczenia oraz stosowaniu zbyt dużych dawek;
 • Uczucie mdlenia;
 • Bóle piersi, brzucha, a także podbrzusza;
 • Zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

 

Przeciwwskazania do stosowania leku Clomid

 

Lek Clomid – o czym należy pamiętać – nie jest przeznaczony dla wszystkich osób. Nie wolno go stosować, jeśli zainteresowani są uczuleni na klimofen, bądź którykolwiek z innych składników środka, zmagają się ze schorzeniami wątroby, cierpią na choroby przysadki mózgowej, walczą z nowotworem wrażliwym na hormony, bądź też borykają się z nieprawidłowymi krwawieniami z macicy.

 

Osoby chorujące na choroby jajników, bądź podwyższony poziom trójglicerydów we krwi powinny zachować szczególną ostrożność. W takim wypadku stosowanie Clomidu należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Oprócz tego, środek ten wchodzi w interakcje z niektórymi lekami przyjmowanymi przez pacjentów, dlatego też bezwzględnie kuracja wymaga wizyty u lekarza oraz poinformowaniu go o wszystkich przyjmowanych środkach. Pozwoli to upewnić się, że ich łączenie z Clomidem jest bezpieczne i nie wywołuje niepożądanych efektów.

 

Leku Clomid bezwzględnie nie można stosować w okresie ciąży. W okresie karmienia piersią z kolei należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na możliwe wywoływanie zawrotów głowy lub niewyraźnego widzenia, po zastosowaniu środka należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi innych maszyn. Po zaznajomieniu się z jego działaniem i reakcją organizmu, można prowadzić samochody. 

 

Gdzie zakupić Clomid?

 

Clomid najlepiej kupować u sprawdzonych dostawców. Tylko wówczas można mieć pewność, że pochodzi on ze sprawdzonego źródła oraz jest to związek w czystej postaci. Clomid jednocześnie można dostać także w aptekach. 

 

Cena leku Clomid

 

Clomid – w zależności od ilości tabletek w opakowaniu oraz stężenia dawki, a także sprzedawcy – jest dostępny w cenie od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych. 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *