Wizyta u chirurga naczyniowego – z czym trzeba się liczyć?
Każda wizyta u lekarza bywa stresująca. Jednak, by zachować dobre zdrowie, warto regularnie odwiedzać swojego lekarza rodzinnego. Z czym wiąże się wizyta u chirurga naczyniowego? Na co należy się nastawić? Czy mamy powodu do zmartwień? Sprawdzamy!
Wizyta u chirurga naczyniowego – co to za specjalista?
Czym dokładnie zajmuje się chirurga naczyniowy i dlaczego to właśnie do niego dał nam skierowanie lekarz pierwszego kontaktu? Chirurg naczyniowy jest specjalistą zajmującym się
diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z zaburzeniami pracy naczyń krwionośnych i limfatycznych. Do niego możemy dostać skierowanie, gdy lekarz podejrzewa u nas jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych lub limfatycznych. Wskazaniami do wizyty u niego mogą być problemy z kończynami, ich mrowienie, drętwienie lub skurcze. Ociężałe nogi, pajączki lub żylaki również dają znać, że coś złego może się z nami dziać, dlatego lepiej nie podważać jego opinii i jak najszybciej zgłosić się na wizytę u specjalisty.
Co dokładnie dla nas oznacza wizyta u chirurga naczyniowego?
Przede wszystkim należy nastawić się na to, że lekarz będzie chciał uzyskać od nas jak najwięcej informacji, dlatego będzie zadawał pytania. Powinniśmy na nie odpowiadać szczerze, bo to podstawa do postawienia bezbłędnej diagnozy. Możemy liczyć się również z szerszą diagnostyką, czyli ze specjalistycznymi badaniami. W chirurgi naczyniowej najczęściej wykorzystywanym badaniem jest USG Doppler, zwane też badanie dopplerowskim. Spotkać się można z usg tetnic warszawa, usg żył, usg kończyn dolnych i górnych, jak również żył kończyn dolnych i górnych.
Badanie dopplerowskie – jak wygląda?
Warto zacząć od tego, że badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne i bezbolesne, a co najważniejsze bezpieczne. W medycynie stosowane jest już od ponad pięćdziesięciu lat i jak wskazują specjaliści, jest ono najlepszym z dostępnych rozwiązań, ponieważ umożliwia precyzyjną ocenę przepływu krwi w żyłach oraz tętnicach. Stosowane jest zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku – od niemowląt, po dzieci, dorosłych i seniorów. Co ważne, nawet kobiety w ciąży i karmiące mogą poddać się badaniu, co faktycznie potwierdza jego bezpieczeństwo. Badanie można wykonywać tyle razy, ile jest to wymagane. Do badania dopplerowskiego wykorzystuje się aparat ultrasonograficzny. W trakcie badania przykładana jest głowica aparatu do ciała pacjenta, co powoduje wysłanie fali ultradźwiękowej. Przenika ona przez ciało, odbija się od poruszających się krwinek i powraca do głowicy aparatu i daje obraz na monitorze. Analizując odbitą falę ultradźwiękową, specjalista jest w stanie określić kierunek i prędkość przepływu krwi, jak również wykryć nawet niewielkie schorzenia tętnic i żył.
Tak naprawdę każda wizyta w gabinecie chirurga naczyniowego może wyglądać inaczej. Ciężko przewidzieć, jaki będzie przebieg, zwłaszcza że każdy z nas może zmagać się z innymi dolegliwościami. Jedno jest pewne, nie należy się bać, ponieważ diagnostyka to szansa na zachowanie zdrowia.