Przyjemność z chodzenia, czyli jak uniknąć problemów z naszymi stopami?

Chodzenie to jedna z podstawowych form przemieszczania się między dwoma punktami. To właśnie pionowa postawa naszego ciała wyróżnia nas na tle innych organizmów żyjących na planecie Ziemia. Chodzimy po różnych powierzchniach i w różnych miejscach czasem eksploatując  naszej stopy i nogi do granic możliwości. Istotne jest to, że w wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak ważne, jest właściwe zadbanie o bezpieczeństwo naszych stóp ,gdyż będzie to się przekładło na szereg innych efektów. Mowa tutaj między innymi o problemach z mocnym chronicznym bólem, czy też innymi dolegliwościami na przykład zapaleniem stawów. te wszystkim Przyczyny mogą mieć swoją postawę właśnie w problemach ze stopami, a dokładniej z nadmiernym obciążeniem. problem nie polega na tym, że nasze ciało jest zbyt ciężkie dla naszych stóp (chyba, że mamy nadwagę), lecz na tym, że źle rozkładamy masę na poszczególne fragmenty naszej podeszwy. W efekcie dochodzi do zjawiska, które bardzo często możemy zaobserwować nawet na swoich stopach. W miejscach, gdzie nacisk jest zbyt nadmierny, dochodzi do rogowacenia skóry, które ma służyć jako wzmocnienie, by uniknąć uszkodzenia poszczególnych tkanek. Zrogowaciałe punkty pokazują nam, że dochodzi do pewnych komplikacji, które są podstawą do dalszych innych problemów. W momencie więc gdy odczuwamy ból zarówno w stopach, stawach, jak i w kręgosłupie lub też szereg innych podrażnień powinniśmy zastanowić się nad poszukaniem pomocy. Działania fizjoterapeutów, czy też inne rozwiązania takie, jak na przykład akupunktura pomogą tylko chwilowo, a istotne jest tutaj w eliminowaniu problemu. W tym też przypadku znakomicie sprawdzą się rozwiązania medyczne, jakimi są wkładki ortopedyczne (nie mylcie ich z typowymi wkładkami do butów!).

Wkładki ortopedyczne, czym są i jak je pozyskać?

Wkładki ortopedyczne to rozwiązania, które pozwalają na doskonałe dopasowanie powierzchni wkładki do naszej stopy, a tym samym lepsze rozkładanie nacisku na powierzchnię ziemi. W efekcie chronią one przed nadmiernym obstukiwaniem, czy uderzeniem o powierzchnię i blokują przesyłanie nadmiernych impulsów do dalszych części naszego ciała. W efekcie chronią przed szeregiem podrażnień zewnętrznych, jak i uszkodzeń wewnętrznych w tym między innymi stawów. Istotne jest to, że wkładki ortopedyczne dobierane być powinny indywidualnie pod każdą stopę. Dlatego też, jeżeli wpadliśmy na pomysł, aby zakupić je sobie w aptece lub też z jakiegoś punktu medycznego to jest to błędne rozwiązanie. Analogicznie jak z okularami, tutaj także musimy dobierać je indywidualnie pod nasze ciało. Co więcej, po wybraniu i wymierzeniu naszej stopy, oraz dobraniu właściwych wkładek powinniśmy dostosować buty do nich, a nie odwrotnie. To właśnie wkładki będą tym idealnym odwzorowaniem pozwalającym na obniżenie obciążenia, a jeżeli buty nie będą dopasowane, to problem dalej będzie się pojawiał. Oczywiście nie musimy się martwić, o to, że z zewnątrz noszenie wkładek ortopedycznych będzie bardzo widoczne. W praktyce, jeśli są one odpowiednio dobrane oraz mamy dopasowane buty to w żadnym stopniu nie wpłyną one na nasz wygląd.

Wkładki ortopedyczne – niwelowanie bólu

Wkładki ortopedyczne nie są jednak zawsze koniecznym rozwiązaniem. W większości sytuacji to zwykłe, tradycyjne wkładki również sprawdzą się idealnie. W momencie więc, gdy poczujemy dolegliwości związane z układem ruchu, możemy również zastosować te podstawowe rozwiązania, które dostępne są w każdym sklepie po to, by choć w niewielkim stopniu zminimalizować problem. W wielu sytuacjach to twardym obuwie powoduje, że mocno obstukujemy swoją podeszwę, czasem powodując bólu w różnych częściach naszego ciała. Wyeliminowanie tego w zupełności wystarczy, aby móc uporać się z tym problemem. Niemniej jednak nie zapominajmy, że pielęgnacja i ochrona naszych stop jest niezwykle ważna i pozwoli nam na dłuższe i dalsze chodzenie, bez odczuwania zbędnych problemów zdrowotnych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *