Podologia chroni i leczy nasze stopy
Podologia jest dziedziną medycyny wciąż w Polsce raczkującą. Zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Podolog wykonujący profesjonalnie swój zawód musi posiąść wiedzę z zakresu kilku nauk medycznych: diabetologii, dermatologii, chirurgii, ortopedii, sztuki opatrywania ran oraz technik zaopatrzenia ortopedycznego. Zapobieganie i leczenie chorób stóp jest cały czas dziedziną mocno niedocenianą, traktowaną przez wiele osób wyłącznie jako element estetyki. Tymczasem profilaktyczne i lecznicze czynności podejmowane w gabinetach podologicznych przywracają komfort i usprawniają działanie układu ruchu.
Podologia, co to jest?
Podologia wywodzi się z dziedziny kosmetologii, czyli pedicure. To właśnie osoby wykonujące zawód pedicurzysty najmocniej naciskały na wyodrębnienie podologii i traktowanie jej jako dziedziny medycyny, co umożliwiło utworzenie kierunku studiów i kształcenie zawodowe specjalistów. Niezwykle szeroki zakres niezbędnych zabiegów wykonywanych na stopach a jednocześnie skutki zabiegów przeprowadzanych nieprofesjonalnie zmusiły wiele państw do potraktowania poważnie tych sugestii. Konsekwencje nieprawidłowo wykonanego zabiegu obszaru stóp prowadzą do skomplikowanych infekcji, wrastania paznokci a nawet amputacji. Nie mówiąc już o zupełnie odrębnej dziedzinie jaką jest podologia stopy cukrzycowej. Zważywszy na wszystkie okoliczności i wagę zabiegów dotyczących narządów ruchu aż trudno nie wyrazić zdziwienia, że podologia jako dziedzina medycyny istnieje na kontynencie europejskim zaledwie 20 lat.
Czym zajmuje się podolog?
Podolog zajmuje się poważnymi problemami stóp jako narządu ruchu. Działanie różnorodnych czynników zewnętrznych w długim okresie czasu powoduje, że stopy ulegają trwałym odkształceniom, które z kolei wpływają na komfort i jakość ruchu. Zmiany zachodzące w obszarze paznokci, pojawianie się wszelkiego rodzaju narośli, odcisków, wrastanie paznokci uniemożliwiają wręcz bezbolesne poruszanie się. Choroby reumatoidalne, cukrzyca, nadwaga, niepełnosprawność ruchu powodują, że stopa podlega ponadnormatywnym naciskom, niedokrwieniu czy stanom zapalnym co w konsekwencji przekłada się na poważne zaburzenia ruchu.
Podolog wyręcza osoby niepełnosprawne w dbaniu o ich stopy, diabetyków, osoby zmagające się z dokuczliwą nadpotliwością stóp, nawracającą grzybicą, reumatyzmem. Część zabiegów wykonywanych przez podologów zalicza się do kosmetologii czy medycyny estetycznej.
Podolog najczęściej zajmuje się:
pielęgnacją stopy cukrzycowej
wrastającymi paznokciami
grzybicą paznokci
odciskami i modzelami
nagniotkami
zmianami struktury i kształtu paznokcia, również na skutek chorób grzybiczych
rekonstrukcją paznokci
opatrunkami na stopach
doborem ortez
obcinaniem paznokci i nadawaniem im kształtu
masażem leczniczym i relaksacyjnym stóp
poradnictwem na temat pielęgnacji stóp oraz profilaktyki chorób stóp
doborem obuwia
Przebieg badania u podologa
Powoli w Polsce profesjonalny gabinet podologiczny przejmuje na siebie wiele zadań, które do tej pory wykonywał ortopeda. Najmocniej widać to na podstawie badań diagnostycznych wykonywanych przy pomocy specjalistycznych urządzeń wspomagających pracę podologa. Podolog podczas wizyty pacjenta dokonuje szeregu badań, które pomogą mu ocenić stan stopy oraz przewidzieć rozwój jej chorób.
Badaniem przykładowym może tu być badanie za pomocą podobaroskopu, czyli maty podłączonej do komputera. Określa ono symetrię stopy lub cechy jej asymetrii, obciążenie stopy wynikające z wagi pacjenta, rozkład ciężaru ciała, umiejscowienie środka ciężkości pod wpływem rotacji miednicy, ułożenia głowy i ramion. Podczas chodu podolog sprawdza jego wzorzec, tor ruchu stopy oraz ewentualne odchylenia. Sprawdza długość kroku, powtarzalność ruchu, kolejne fazy chodu pacjenta.
Kolejnym badanie przeprowadzanym zwykle w gabinecie podologicznym jest sprawdzenie ruchu pacjenta na podoskopie. Pacjent pod stopami ma lustro, na którym można przeanalizować wysklepienie stopy i jej kształt. Czynność ta pozwala na stwierdzenie cech stopy, obecności prawidłowego łuku podłużnego i poprzecznego oraz sprawdzenie czy pacjent nie cierpi na płaskostopie. Podoskop umożliwia również stworzenie linii ruchu stopy.
Plantograf z kolei umożliwia określenie wartości oraz strefy nacisku stopy w ruchu oraz w pozycji statycznej. Wykonuje się na nim również obraz stopy na papierze co tworzy zarys kształtu stopy, wysklepienia, długości i szerokości. Umożliwia wyznaczenie stref narażonych na największe obciążenie choćby z racji wykonywanej pracy czy wagi, pokazuje również strefy niedociążone, które również w długim okresie czasu odbiją się negatywnie na całych systemie ruchu. W zależności od tego co wykaże badanie można zaplanować leczenie lub profilaktykę.
Na podstawie analizy pochodzącej z przeprowadzonych badań podolog może przedstawić już kształt korygujących wkładek do butów. Określa miejsca wymagające dociążenia, odciążenia lub poprawienia amortyzacji. Wkładka do obuwia umożliwi odpowiednie ustawienie stopy oraz ochroni ją przed podrażnieniami naskórka, które prowadzą najczęściej do powstawania różnego rodzaju narośli i odkształceń. Dobry stomatolog w Szczecinie