Pewnie nie raz słyszeliśmy o tym jak ważne w naszym organizmie są witaminy. Jednak raczej sama wiedza teoretyczna nam nie wystarczy, jeśli nie zadbamy o ich odpowiedni poziom. Najczęściej dostarczane są one wraz z pożywieniem, ale niestety na dzień dzisiejszy w większości przypadków żywność ze sklepu jest mocno przetworzona, a co za tym idzie samo pożywienie w kontekście witamin to niestety za mało. Dokładnie tak samo jest, jeśli chodzi o biotynę. Jeśli jemy tylko przetworzoną żywność i nie jest ona w miarę możliwości jak najbardziej naturalna to niestety biotyna (https://olejki-konopne.pl/biotyna/) nie będzie zbyt dobrze przyswajalna, a co za tym idzie mogą występować jej niedobory w organizmie. Za co tak naprawdę odpowiedzialna jest biotyna?
Co zyskamy, dzięki regularnemu uzupełnianiu biotyny?
Przynajmniej w teorii jej rola jest bardzo prosta – bardzo podobnie jak inne witaminy z grupy B tak samo biotyna pomaga przekształcić pożywienie dostarczane do organizmu w energię, a więc jak widać odpowiedni poziom biotyny jest bardzo ważny. Jak jeszcze biotyna wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu? Jeśli będziemy jeszcze dodatkowo uzupełniać poziom biotyny to istnieje szansa, że nasz włosy nie będą cienki i łamliwe, a w dodatku nie powinny siwieć ani wypadać. Oczywiście tutaj zawsze musimy brać pod uwagę taki czynnik jak wiek – jeśli jesteśmy już starsi to niestety często włosy wypadają i niestety raczej nie da się z tym nic zrobić. To jednak jeszcze nie wszystko, bo u niektórych osób regularne uzupełnianie biotyny przyniosło skutek w postaci mocniejszych i ładniejszych paznokci – stały się one mniej łamliwe i mniej podatne na uszkodzenia oraz o wiele ładniejsze niż do tej pory. Warto zwrócić także uwagę na to, że niedobory biotyny czasami mogą powodować nadmierne przetłuszczanie się włosów co ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku kobiet. Zatem, jeśli nasze włosy są przetłuszczone niedobory biotyny mogą być jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy. Co więcej może występować wiele stanów zapalnych skóry takich jak wypryski czy różnego rodzaju pryszcze – to także może być dla nas znak, iż niestety, ale brakuje nam biotyny, czyli inaczej mówiąc witaminy H.
Poziom biotyny w organizmie, a ciąża
Warto jeszcze dodać, że w niektórych przypadkach, jeśli kobieta jest w ciąży może okazać się, że występuje konieczność uzupełniania biotyny. Chodzi oczywiście o jej niedobory, które mogą wpływać na zdrowie dziecka. Wtedy najczęściej w okresie ciąży zalecane jest regularne przyjmowanie witaminy prenatalnej, które zawiera kwas foliowy oraz biotynę. Z drugiej strony, jednak nie można przesadzić, ponieważ nadmiar tej witaminy mogą okazać się szkodliwe dla dziecka, podobnie jak jej niedobory. Na sam koniec wspomnijmy jeszcze o tym, że niektóre badanie pokazują, iż czasami biotyna może skutecznie regulować poziom glukozy we krwi u osób chorych na cukrzycę typu 2. Jednak nie jest to potwierdzone i należy raczej do tej informacji podchodzić z nieco większym dystansem.