Ile chromosomów ma człowiek
Geny mają wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale także – według najnowszych badań – również na nasz charakter. Chromosomy są nośnikami DNA, czyli cząsteczki zawierającej indywidualną dla każdego człowieka informację genetyczną. Określona liczba chromosomów jest charakterystyczna dla poszczególnych gatunków zwierząt i roślin.
Chromosomy człowieka jako nośniki DNA, które zwiera informację genetyczną człowiek,a są jednym z podstawowych pojęć w genetyce. To nauka, która zajmuje się między innymi dziedziczeniem i zmianami, które zachodzą w organizmach. Geny, czyli segmenty DNA znajdujące się na chromosomie, mają wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i na to, jak się zachowujemy. Dowiedziono, że to właśnie geny mogą wpływać od 30 do 60 proc. na to, jaką mamy osobowość. Chromosomy mają znaczenie w ilości materiału genetycznego – zaburzenia w liczbie chromosomów człowieka prowadzą do wielu chorób (np. są przyczyną zespołu wad i skutkują zespołem Downa). Do zaburzeń w liczbie chromosomów może też dojść w komórce jajowej lub plemniku. To, ile chromosomów ma człowiek, ma więc istotny wpływ na jego funkcjonowanie.
Chromosom – co to jest
Chromosom to – jak już wcześniej wspomniano – forma organizacji materiału genetycznego, która jest zgromadzona w komórce. Chromosom znajduje się w jądrze komórkowym i ma postać nitkowatej struktury. Sam chromosom składa się z dwóch bliźniaczych struktur (chromatyd). Miejsce ich połączenia nazywa się „centrometrem”.
Chromosomy płciowe i inne
Zdrowa komórka w swoim jądrze zawiera 46 par chromosomów. To 22 pary chromosomów homologicznych (autosomy) – są one odpowiedzialne za dziedziczenie cech, zaś 23. para chromosomów to para chromosomów płciowych (heterosomy) i to one determinują naszą płeć. Organizm ludzki dziedziczy 23 chromosomy po matce i 23 chromosomy po ojcu. Chromosomy płci to: chromosom X i chromosom Y. Kobiety mają dwa chromosomy XX, a mężczyźni XY. Chromosomy dzielimy też ze względu na ich budowę, i tak wyróżniamy chromosomy:
- akrocentryczne,
- metacentryczne,
- submetacentryczne,
- telocentryczne.
Warto też dodać, że tak jak chromosomy dziedziczy się po rodzicach, tak też dziedziczy się po nich zmiany w chromosomach. Jak już na początku wspomniano, zmianą może być też dotknięta komórka jajowa, plemnik lub też do zmiany może dojść podczas zapłodnienia.
Na to, ile chromosomów ma człowiek (na mutacje pod tym względem) ma wpływ wiele czynników. Warto zadbać o to, by – jeśli można – zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego podziału chromosomów, np. w plemnikach przyszłego ojca dziecka (do wystąpienia nieprawidłowego podziału chromosomów może przyczynić się też palenie papierosów).